Петдесетница в музика, образи и слово
Богословско-визуален форум с музикална част, посветен на християнския празник Петдесетница и Свети Дух.
КОГА: 3 юни, сряда, 18.30 – 20.30 ч.
КЪДЕ: Музикален център „Борис Христов“, София, ул. „Цар Самуил“ 43
Събитието има три части:
- музикална
- визуално-богословска
- дискусионна
Всяка от трите части представя по различен начин основните цели на тази просветна проява:
- Запознаване с музикални произведения (барокови и православни), посветени на празника;
- Запознаване с основните историческите събития, довели до възникването на празника;
- Запознаване с християнската символика и иконографските образи на празника.
МУЗИКА
Проявата ще започне и завърши с камерни изпълнения на солистите от бароков ансамбъл „Афетуозо“ Христина Василева (сопран) и Йосив Герджиков (пиано/орган), с участието и на Рада Йосифова (флейта).
Музикалната програма включва произведения от западната и източната църковна традиция, свързани с възхвала на празника Петдесетница – Свети Дух и придружени от кратък музикален коментар на маестро Йосиф Герджиков.
В програмата:
- Бах
- Г. Ф. Хендел
- Бенджамин Бритън
- Добри Христов
- А. Дубенски
ОБРАЗИ
Тази част включва визуална презентация и 15-минутен коментар от Мариан Томов, реставратор, работил и в Атонските манастири. Презентацията проследява зараждането, развитието и символиката на иконографските елементи, свързани с празника Петдесетница, мястото на сцената в храма, както и влиянието на технологията на живописта върху развитието ѝ.
Анотация:
Както и всички евангелски събития, иконографията на Петдесетница има за основен източник Новия завет. Съществува, обаче, една разлика в отношението към времето при изобразяването на този празник в сравнение с останалите евангелски събития. По принцип, иконата се придържа дословно към текста на Новия завет, докато при сцената на Петдесетница има разлика от новозаветния текст – присъстващите апостоли – и това не е случайно. Презентацията включва източни изображения на Петдесетница, с които ще покажем разликите според времето на изобразяване на празника и в технологичен и иконографски аспект.
СЛОВО
Малкият богословски панел е с продължителност 30 минути. Историята, традицията и духовният смисъл на празника са представени от един православен и от един протестантски богослов.
Участват:
Доц. д-р Светослав Риболов, „Учението за нетварните божествени енергии в съвременното православно богословие“
П-р Данаил Игнатов, „Мисията на Светия Дух на Петдесетница“
Творението като мисия на Триединния Бог – Любов. Светият Дух като ипостас на Любовта. Грехопадението – загубената любов у Човека. Възкресението – начало на Новото творение. Петдесетница – мисия на Светия Дух за осъществяване на Новото творение чрез любовта в Църквата.
Модератор:
Александър Александров, сдр. ХАРТА
Александър Александров е дипломиран инженер, а тази година завършва Магистратура в СУ „Св. Климент Охридски“, Богословски факултет.